Değerli Vatandaşlarım, Sevgili Kardeşlerim,

10 Şubat 2012 tarihi itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Londra Büyükelçisi/Temsilcisi olarak görevime başlamış bulunuyorum. Bu görev şahsım adına heyecan verici ve büyük bir onurdur.

Öncelikle 1998-2001 yılları arasında ülkemizin ilk bayan Başkonsolosu olarak görev yaptığım Londra’da, bu kez Büyükelçi/Temsilci olarak atanarak sizlerle tekrar bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. Bu çerçevede siz değerli vatandaşlarımıza Büyükelçiliğimizin/Temsilciliğimizin sizlere hizmet için burada olduğunu ve kapılarımızın herzaman sonuna kadar açık olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

Büyükelçiliğimiz/Temsilciliğimiz güçlü, tarihsel ilişkilerimiz olan ve çok sayıda vatandaşlarımızın yaşadığı Birleşik Krallık ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yürütürken, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza konsolosluk hizmeti sunmakta ve ülkemize ilişkin bilgi taleplerini karşılamaktadır. Gerek Dışişleri Bakanlığı, gerekse Parlamento ile olan ilişkilerimizi daha ileriye götürebilmek için tüm mesai arkadaşlarımla birlikte görevimizin önem ve sorumluluğunun bilinciyle çalışmalarımızı titiz bir şekilde devam ettiriyoruz.

1950li yıllardan itibaren Birleşik Krallık’ta yaşayan vatandaşlarımızın iş insanı, doktor, sanatçı, mali müşavir, avukat, siyasetçi gibi birçok mesleklerde gerçekleştirdikleri bireysel başarıları bizleri gururlandırmaktadır.

Bireysel başarıların, toplumsal başarılara dönüşebilmesi için değerli vatandaşlarımızın aralarındaki dayanışmayı daha da güçlendirmesinin gerekli olduğunu biliyoruz. Sivil Toplum Örgütlerimizin ve Okullarımızın etkinliklerine çok önem veriyoruz. Bu amaçla Büyükelçiliğimiz/Temsilciliğimiz de siz değerli vatandaşlarımızın katkı ve katılımları ile ülkemizi tanıtıcı birçok ekonomik, kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlemeyi hedeflemektedir. Bu etkinlikler ülkemizin Birleşik Krallık’taki görünürlüğünü artıracağı gibi, Kıbrıs Türk Toplumu arasındaki etkileşim ve diyaloğu daha da güçlendirecektir.

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

OYA TUNCALI
Büyükelçi/Temsilci